O mieście słów kilka

Jawor, leżący w centrum Dolnego Śląska, przy drodze krajowej Nr 3 Szczecin-Jakuszyce, w pobliżu autostrady A4, mógłby obdzielić swoimi zabytkami niejedno miasto.

Z Jaworem kojarzą się głównie trzy budowle – Ratusz, Kościół Pokoju i Kościół św. Marcina. Ten pierwszy, swą 65 metrową wieżą sięga chmur w samym centrum miasta. W Rynku, który do dziś wiernie oddaje wytyczony w średniowieczu układ urbanistyczny, zachowało się wiele przepięknych kamieniczek. Ogromna bryła Ratusza zwraca uwagę neorenesansową architekturą i jednymi z najpiękniejszych witraży na Dolnym Śląsku, widocznymi w oknach Sali Rajców. Bezpośrednio do Ratusza przylega Teatr Miejski, z jedną z najpiękniejszych w Polsce sal teatralnych.

Kościół Pokoju

Ewangelickiego Kościoła Pokoju nie trzeba zachwalać. Świątynia skrywa od ponad 350 lat tysiące biblijnych akcentów i bogatą, artystyczną spuściznę naszych przodków. Jego bezcenną wartość doceniła Rada UNESCO wpisując świątynię 13 grudnia 2001 r. na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.

Nie mniejsze wrażenie pozostawi po sobie najstarsza świątynia w mieście – Kościół pw. św. Marcina. Ten rzadki na Śląsku typ trzynawowego kościoła halowego jest 9. pod względem wielkości kamiennym kościołem gotyckim w Polsce. Wybudowano go na przełomie XIII i XIV w.

Historia

O burzliwych losach miasta możemy przekonać się w Muzeum Regionalnym, gdzie obejrzeć można tysiące niezwykłych eksponatów. We wnętrzu klasztornego kościoła znajdziemy liczne polichromie z początku XVI w., zabytki rzeźby drewnianej oraz malarstwa tablicowego i sztalugowego. Szczególnie zapraszamy do obejrzenia wystawy poświęconej Kościołowi Pokoju, zatytułowanej „Przekraczanie niemożliwego”. Wystawa prezentuje zabytki ilustrujące dzieje gminy ewangelickiej, a w zaaranżowanym warsztacie można przyjrzeć się wszystkim etapom pracy cieśli przy budowie kościoła.

Rekreacja

Dla osób, które preferują aktywny wypoczynek, czeka nowoczesna Kryta Pływalnia „Słowianka”, w której mieści się również sauna i siłownia. Z kolei na Ośrodku Wypoczynkowym „Jawornik” znajdą Państwo sztuczny akwen wodny o pow. 6 ha, boiska do plażowej piłki siatkowej, korty tenisowe, skate park i ściankę wspinaczkową.

Miasto słynie z organizowanych od wielu lat Jaworskich Koncertów Pokoju –uczty muzycznej dla miłośników muzyki w wykonaniu światowej sławy artystów. Koncerty odbywają się od maja do września każdego roku. Inny charakter mają Międzynarodowe Targi Chleba – prawdziwe święto chleba, podczas którego mamy okazję poznać smak i tradycje piekarnicze narodów z wielu krajów Europy.

Jawor to nie tylko zabytki. Miasto może poszczycić się znacznymi osiągnięciami gospodarczymi. Na terenie Jawora znajduje się specjalna strefa ekonomiczna. Jawor liczy sobie 770 lat. Dlatego to zaledwie cząstka tego, co można zobaczyć i przeżyć w Jaworze. Każdy, kto odwiedzi Jawor choć raz, zachowa w pamięci urodę piastowskiego miasta.

sponsorzy